İletişim Bilgileri

eva silver

 • Yetkili Kişi: kadir girer
 • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
 • MSN: kadir_girer@hotmail.com
 • Adres: balipaşa yokuşu müsellim sokak no 11 daire 8, beyazıt, İstanbul, 34126, Türkiye

Sitedeki güncellemeler
ASETİK ASİT 1 kg fiyat, resim 1
 • ASETİK ASİT 1 kg fiyat, resim 2
 • ASETİK ASİT 1 kg fiyat, resim 3
 • ASETİK ASİT 1 kg fiyat, resim 4

ASETİK ASİT 1 kg fiyat

ASETİK ASİT (CH3COO-H) Standart Verileri CAS numarası : 64-19-7 PubChem : 176 ChemSpider : 171 AB Endeksi : 607-002-00-6 AB sınıflandırma : C GHS teh
stokta var
21 TL/kg
(minimum sipariş: 1 kg )
Satın Al
Ödeme ve Teslimat Şartları
İletişim Bilgileri
 • Yetkili Kişi: kadir girer
 • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
 • MSN: kadir_girer@hotmail.com
 • Adres: balipaşa yokuşu müsellim sokak no 11 daire 8, beyazıt, İstanbul, 34126, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi

Kimyasal formülü CH3COO-H şeklinde olan sirke asidi veya sirke ruhu olarak denilen karboksilli asitler grubunda zayıf asitler kategorisinde yer almaktadır. Asetik Asit, Karboksilli asitlerin en önemlilerindendir. Kimyada Etanoik Asit olarak da adlandırılır. Saf asetik asitin bir diğer ismi de Glisial Asetik asittir.Saf asetik asit, keskin, renksiz ve iğneleyici kokuya sahip olup,tahriş edici ve aşındırıcı özellik gösterir.İncirin ilk halinde sitrik asitle birlikte bulunur ayrıca sirkenin içerisinde su haricinde bulunan en önemli maddedir.Alevlenme ve parlama sıcaklıkları düşük olduğundan depolama ve taşıma konularında dikkatli olunması gereken bir maddedir.Zayıf bir asit olduğundan ph dengeleyicisi olarak kullanıma uygundur. Asetik asit ısıtılınca kolay ayrışmayan indirgen ya da yükseltgenlerden etkilenmeyen bu sebeplerden ötürü organik maddeler için çok kullanışlı bir eritkendir. Molekülünde dört hidrojen atomuna sahip olmasına karşın—COOH (karboksil) grubunda bulunan,bir tek hidrojen atomu metallerle yer değiştirebilir.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

Meyve sularındaki şeker, mayaların etkisiyle etil alkole dönüşür.Oluşan alkol Micoderma Aceti denilen bakteri yardımı ile asetik aside CH3COO-H dönüşür.

C6H12O6 + ( Maya ) → 2C2H5OH +2CO2
(Glikoz) (Etil Alkol)
C2H5OH + O2 M.Aceti → CH3COOH + H2O
(Etil Alkol) (Asetik Asit) (Su)
Burada oluşan asetik asit miktarı yaklaşık % 5 kadardır. Buna sirke denir. Bu karışım gıda-olarak kullanılır. Eğer buradan asetik asit elde edilmek istenirse,etil asetat vasıtasıyla sudan çekilir. Elde edilen etil asetat-asetik asit karışımı destilasyona tabi tutularak safa yakın asetik asit elde edilir.
C2H6O + C2H4O → CH3COO-H + 3 H2
Etil Alkol + Asetaldehit Asetik Asit

(Etanal)

Asetik asit gibi karboksilik asitler de bir karboksil grubu (-COOH) içinde hidrojen merkez iyonlaşma ile molekül ayrılması gerçekleştirebilir

CH3CO2H → CH3CO2 + H

1900 lü yıllarda asetilen üretimi alttaki tepkimelerle yapılmaktaydı

CaC2 + 2H2O → Ca(OH)2 + C2H2 (Asetilen)
C2H2 + H2O → CH3CH=O (Asetaldehid)
CH3CH=O + ½ O2 (Mn) → CH3COOH

Oksit bir pasifleştirici,asit-dirençli bir film oluşturur, çünkü alüminyumdan oluşan tank asetik asit taşımak için kullanılır. Metal asetatlar da popüler "kabartma tozu + sirke" reaksiyonunda olduğu gibi, asetik asit ile, uygun bir baz ile hazırlanabilirler:

NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + CO2 + H2

Asetik asit;Esterlerin oluşumunda da görev alırlar.

Asetik Asit + Alkol → Ester
Kullanım Alanları

İlaç

Asetik asitin ilaç sektöründe en önemli harcanma payı aspirinin elde edilmesindeki kullanımıdır.Ayrıca bir çok ilaçta yan ürün olarak ve asitliğinin düşüklüğünden dolayı ph düzeltici olarak tercih edilmektedir.

Gıda

Asetik asitin %5 ile % 8 lik çözeltileri direk olarak sirke yapımında kullanılmaktadırYüksek oranlarındaki çözeltileri ise turşu yapımında kullanılmaktadır. Salata sosları, mayonez, tatlı ve ekşi turşular ve birçok solar ile et kürlemede ve sebze konservelerinde kullanılmaktadır.
Mayonez üretiminde, asetik asit katılmasıyla Salmonella’nın ısıya karşı direnci azaltılmaktadır.Asetik asit pH düştükçe artan mikrobiyolojik etki göstermektedirler. Maya ve bakterilere karşı küflere olduğundan dozajı uygun olduğu takdirde ekmek yapımında kullanılmaktadır..Asetik asit ayrıca gıda sektöründe kıvamı artırmak ve içeriğindeki koruyucu etkisinden yararlanmak amacıyla kullanılmaktadır.
Ph Dengesi

Zayıf bir asit olmasından ve sulu çözeltilerle kolaylıkla karışabilmesinden ötürü tekstil, gıda, kozmetik, deri, ilaç sektörlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe en çok ve en yaygın kullanılan asitir. Genellikle tüm yumuşatıcıların asidik ortamalarda reaksiyon vermesinden dolayı yumuşatıcının kumaşa çekilmesinin sağlanması için banyoya verilmektedir.
Kimya Sektörü

Asetik asit, sodyum asetat (tekstil endüstrisi ve gıda koruyucusu), bakır asetat (pigment ve fungisit olarak kullanılır), alüminyum ve demir asetat (boyalar için renk verici olarak kullanılır) üretiminde başlıca hammaddedir.Asetik asitin polar çözücülerdeki kararlılığından dolayı tercih edilmektedir.Ayrıca, karbokatyonların yer aldığı bir çok reaksiyonda çözücü olarak kullanılır.

Diğer

Asetik Asit birçok sektörde tepkimelerin başlangıç aşamasında görev alırlar. Dünyada en yaygın kullanım alanı yaklaşık % 45 olarak vinil asetat üretiminde kullanılmaktadır.Asetik asidin zayıf bir asit olması onun özellikle ev içinde temizleme amacıyla kullanılmasını ve okullarda laboratuvar çalışmalarında zayıf asit oluşundan ötürü tercih edilmektedir.Seyreltik asetik asit (sirke) çaydanlıkların kireçten arındırılmasında, cam ve diğer parlak yüzeylerdeki madenî birikmeleri temizlemekte de kullanılabilir.

Sipariş bilgileri
 • Fiyat: 21 TL/kg
 • Minimum Sipariş: 1 kg
Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Diğer kimyasal ürünler
Oluşturma tarihi: 21.06.2017 06:52
Düzenleme tarihi: 12.11.2018 23:02