İletişim Bilgileri

eva silver

 • Yetkili Kişi: kadir girer
 • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
 • MSN: kadir_girer@hotmail.com
 • Adres: balipaşa yokuşu müsellim sokak no 11 daire 8, beyazıt, İstanbul, 34126, Türkiye

Sitedeki güncellemeler
ASKORBİK ASİT 1 kg fiyat, resim 1
 • ASKORBİK ASİT 1 kg fiyat, resim 2
 • ASKORBİK ASİT 1 kg fiyat, resim 3

ASKORBİK ASİT 1 kg fiyat

SKORBİK ASİT Standart Verileri CAS numarası : 50-81-7 PubChem : 5785 ChemSpider : 10189562 Moleküler formül : C6H8O6 Molar kütle
stokta var
209 TL/kg
(minimum sipariş: 1 kg )
Satın Al
Ödeme ve Teslimat Şartları
İletişim Bilgileri
 • Yetkili Kişi: kadir girer
 • Telefon numarası: +90 (535) 217-56-75 dahili no 0212, 6385555
 • MSN: kadir_girer@hotmail.com
 • Adres: balipaşa yokuşu müsellim sokak no 11 daire 8, beyazıt, İstanbul, 34126, Türkiye
Ürün ile ilgili detaylı bilgi

Genel Bilgi

Kimyasal formu C6H806 olan kimyada ( 3-keto-L-gulofuranolaktan ) olarak adlandırılan ve günümüzde C Vitamini adını alan bu maddenin doğal formu L-Askorbik Asittir (ASA). Askorbik asitin diğer bir türü ise D- Askorbik asittir.Suda eriyen ve çözünen vitaminler sınıfındadır, hava ile temasla kolay okside olur, suda erir, ekşi tattadır, ışıkla temasta rengi koyulaşır, ısıya dayanıksız bir vitamindir.Yüksek polaritesi sebebiyle apolar solventlerde çözünme gözlemlenmezken polar çözücülerde çözünümü yüksektir. Askorbik asit bir monosakkarit türevi olup yapıca glikoza ve diğer altı karbonlu monosakkaritlere benzer. Askorbik asit; beyaz veya hafif sarı renkte, kokusuz kristalimsi yapıda bir maddedir.Askorbik asit, genellikle pH kontrolü amacıyla bir asit düzenleyici olarak kullanılmasına rağmen, gıda ürünlerinde kullanımında asidik bir tat vermektedir ayrıca yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesi, beyaz renkteki sebze ve meyvelerin kararmasının önlenmesi için gıda sektöründe önemli bir yeri vardır. Oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle, antioksidan olarak kullanılır.Optikçe aktiftir. Polarize ışığı sağa çevirir. Asetonda çok zor çözünür. Eter, petrol eteri, benzen, kloroform ve yağlarda çözünmez.

Moleküler Yapısı

Üretim ve Reaksiyonları

ASA, vücutta indirgeyici halde (L-Askorbik asit) daha sıklıkla bulunmakla birlikte, yükseltgeyici (dehidroaskorbat) halde de bulunur. Dehidroaskorbat ve L-Askorbik asit birbirlerine dönüşebildikleri için insanda biyolojik olarak eşit aktivite gösterirler. ASA, indirgeyici özelliğinden dolayı hücrelerdeki istenilmeyen yükseltgenme tepkimelerini önlemektedir.

C vitamini sentezi, glukozdan türevlenen glukonik asit veya galaktonik asit üzerinden yürür. Bu metabolik yol ile glukronik asitten C vitamini sentezi için 3 enzime gereksinimi vardır. Bu enzimler karaciger mikrozomal fraksiyonlarından izole edilmiştir.

Askorbik asit bitkilerde ve hayvanlarda sentezlenebilir. Fakat insanlar, primatlar, kobaylar,yarasalar ve bazı balık türlerinde sentezlenemez. Bunun sebebi bunlarda askorbik asit biyosentezininson reaksiyonunu katalizleyen gulonolakton oksidazenziminin olmayısıdır. Bu yüzden insanlarda C vitaminin dışarıdan alınması zorunludur.
L-gulono-_-lakton + O2 L-askorbat + H2O2
(glunolaktonenzimi)

Dehidroaskorbik asidin ileri oksidasyonuyla di-ketoglukonik asit, okzalik ve treonik asit olusur.

Askorbik asitce zenginleştirilmiş gıdalarda depolama sırasında askorbik asitin aminoasitlerle reaksiyonu sonucu ilk aşamada kırmızı renkli bir pigment oluşur ve daha sonra gıdanın esmerleştiği gözlenir. Kırmızı pigmet dehidroaskorbik asidin α-aminoasitlerle reaksiyonu sonucu meydana gelir.

Askorbik asitin Reichstein işlemine dayalı endüstriyel bir yöntemle glukozdan hazırlanır.

Kullanım Alanları

Gıda

Askorbik asit ve bunun sodyum, potasyum ve kalsiyum tuzları genellikle bir antioksidan gıda katkı maddesi olarak kullanılır. Bu bileşikler, suda-çözünür olan ve bu nedenle oksidasyondan koruyan yağlardır. Bu işlem için, uzun zincirli yağ asitleri (askorbil palmitat ya da askorbil stearat) ile birlikte askorbik asit yağda-çözünür esterleri,gıda antioksidan olarak kullanılabilir. Dünyada askorbik asit üretiminin yaklaşık %80’ini Çin gerçekleştirmektedir. Bira endüstrisinde antioksidan olarak kullanılan askorbik asit; bulanıklığı engelleyerek biranın raf ömrünü iyileştirmekte, et endüstrisinde ise rengin sürdürülmesi ile ilgili olarak koruyucu görev yapmakta iken, fırıncılık endüstrisinde geliştirici ajan olarak, meyve pulp ve sularında ise renk solmasının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bunun dışında tereyağı, donmuş yumurta ürünleri, toz ve konsantre süt, donmuş patates vb ürünlerde. bunlara benzer görevler yapabilmektedir. Ekmek yapımında unun bileşiminden kaynaklanan bazı kusurların giderilmesi ve ekmek niteliklerinin iyileştirilmesi amacıyla çeşitli katkı maddeleri günümüzde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bu katkı maddeleri içerisinde L-AA çok özel ve önemli bir yere sahiptir özellikle “mekanik hamur olgunlaştırma” yöntemiyle ekmek yapımında, sülfidril gruplarının disülfit bağlarına dönüştürülmesi amacıyla, yaygın bir biçimde kullanılan hamur ve ekmek niteliklerini iyileştirici bir maddedir. Disülfit bağlarının oluşumu ile hamurun gluten (öz) yapısı kuvvetlenmekte, böylece hamurun gaz tutma kapasitesi artmakta, ekmeğin hacmi yükselmekte ve gözenek yapısı düzelmektedir. Doğada çok yaygın şekilde bulunan bu vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler ve çiğ et oluşturur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içerir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir.Ayrıca dondurlumuş kayısı, şeftali, elma, üzüm, muz, armut, ananas gibi meyvelerde 25 yıldan beri askorbik asit antioksidan olarak yeğlenerek kullanılır.

Plastik

Plastik üretiminde, askorbik asit, daha hızlı ve daha geleneksel sentez yöntemlerine göre daha az atık ile moleküler zincir birleştirmek için de kullanılabilir

Sağlık

Askorbik Asit bu sektörde serbest oksijen radikal temizleyici olarak açık kalp cerrahisinde kullanımı hakkında tezler hazırlanmış ve kullanıma başlanmıştır.
Diğer

Askorbik asit, kolayca okside edilir ve böylece fotoğrafik banyo solüsyonu içinde bir indirgeyici (diğerleri arasında) ve bir koruyucu madde olarak kullanılmaktadır.Aynı zamanda yaygın yüzme havuzunun yüzeyi fiberglas, demir gibi, çözünmüş metal lekeler çıkarmak için kullanılır.

Sipariş bilgileri
 • Fiyat: 209 TL/kg
 • Minimum Sipariş: 1 kg
Ticiz.com'un rehber kategorisi: İstanbul'daki Diğer tarım ürünleri, hammadde ve tarım kimyasalları
Oluşturma tarihi: 21.06.2017 06:58
Düzenleme tarihi: 12.11.2018 23:07